کیست های مغزی

کیست های مغزی

کیست های مغزی چرا به وجود می آیند؟

آیا کیست های مغزی خطر مرگ به همراه دارد؟

عارضه های بعد از تشکیل کیست های مغزی چیست؟

یکی از مهم ترین بخش هایی از بدن و اندام های انسان که در آن کیست هایی تشکیل می شود مغز انسان است.

به طور کلی بر طبق گزارش هایی که از بهترین و معتبر ترین پزشکان داریم در اکثر اعضای بدن انسان امکان تشکیل کیست وجود دارد.

مغز انسان در بین تمامی اعضای دیگر اندکی از حساسیت های زیادی برخوردار است و تشکیل این کیست ها می تواند موجب بروز نگرانی و اضطراب برای افراد گردد، اما با مطالعه این مقاله خواهید دانست که بسیاری از کیست های مغزی ابدا نگران کننده نبوده و مشکلاتی جدی را برای شما پیش نخواهد آورد.

کیست های مغزی

کیست های مغزی

کیست های مغزی

در حالت کلی به حباب هایی که در داخل آن آب، خون یا در مواردی دیگر که منجر به تشکیل عفونت هایی می شود کیست می گویند، این کیست ها بافت نرمی دارند که احتمال پارگی کیست وجود دارد، اما چنین احتمالی بسیار کم است.

در تخمدان های زنان نیز این کیست ها تشکیل می شوند و با روند های درمانی ساده ای قابل درمان است.

گاها این کیست ها در مغز زنان و مردان مختلفی تشکیل می شود. نکته قابل توجه این است که این عارضه در زنان و مردان و در سنین مختلف افراد به یک اندازه احتمال تشکیل دارد.

چرا در مغز کیست تشکیل می شود؟

در واقع علل مختلفی می تواند در بروز و ظهور چنین عارضه ای دخیل باشد. علل و عواملی که در شکل گیری کیست های مغزی نقش دارند می تواند یکی از موارد زیر باشد:

علل ژنتیکی و مادر زادی؛

در برخی از افراد مشاهده می شود که از بدو تولد و به طور مادر زادی با این کیست های مغزی روبرو بودند. در واقع اینان از لحظه تولد در مغزشان مقادیری از کیست وجود داشت.

سکته مغزی؛

در بسیاری از موارد شاهد بوده ایم که کسانی که دچار سکته های مغزی شده اند بعد از مدتی کیست هایی در مغزشان تشکیل شده است.

سکته مغزی

سکته مغزی

ضربه های شدید به سر؛

همواره ضرباتی که به سر وارد می شود می تواند مشکلات عدیده ای را برای افراد ایجاد کند. یکی از آن موارد تشکیل کیست هایی است در مغز که نتیجه این ضربات بوده است.

عفونت های مغزی؛

در افرادی که به عفونت های مغزی دچارند احتمال اینکه کیست مغزی نیز تشکیل شود افزایش پیدا می کند.

انگل مغزی؛

انگل مغزی نیز از جمله دلایل مهم تشکیل کیست در مغز است.

کیست های مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

روش های تشخیص کیست های مغزی ام آر آی مغزی و سی تی اسکن می باشد. در واقع در این روش ها با عکسبرداری هایی که از مغز انجام می شود می توانند به وجود کیست ها پی ببرند.

در واقع از این نکته می توانیم پی ببریم که در بسیاری از موارد کیست های مغزی هیچ گونه علائمی ندارند و نشانگانی را از خود ظاهر نمی کنند. بر همین اساس در مواردی دیده شده است که افراد در جریان درمان های دیگر خودشان متوجه وجود کیست در مغز شده اند.

آیا کیست های مغزی خطر مرگ به همراه دارد؟

واقعیتی که وجود دارد این است که ما علل مختلفی در ایجاد کیست های مغزی داریم. (همانطور که در بالا خواندید) در بین کیست ها و عللی که ایجاد کننده آن هستند صرفا کیست های عفونی و کیست های انگلی موجب بروز مشکلاتی برای افراد می شود. در این موارد افراد با نشانه های عمومی و وخامت وضعیت جسمی روبرو خواهند شد.

اما همه موارد دیگر کیست ها به نوعی خوش خیم هستند و هیچ گونه عارضه و پیامدی را برای افراد در بر ندارند.

بنابراین می توان گفت کیست ها در حالت کلی خطر مرگ را به همراه ندارند.

کیست های مغزی چگونه درمان می شوند؟

صرفا برای دونوع از کیست های مغزی روش درمانی بکار گرفته می شود. در بخش قبلی ذکر کردیم که کیست های عفونی و انگلی می تواند موجب تغییرات و عارضه های جسمی شود. بنابراین در این موارد پزشکان از روش جراحی کمک می گیرند تا این کیست ها را از داخل مغز بردارند. ولی انواع دیگر کیست ها نیازی به روند درمانی ندارند.

 راه های ارتباطی با دکتر ابوالحسن ارتیاعی: صفحه اینستاگرام: drertiaei – شماره تماس: ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶

نکته آخر

در انتها این نکته را یادآور می شویم که گرچه کیست های مغزی عارضه های خطرناکی را در پی ندارد اما باید توجه کنید که از بروز هر مشکل غیر عادی در بدن یا مغز خود باید جلوگیری کنید. بنابر این در همه احوال باید از علل بروز این مشکل (آنهایی که در حیطه اختیار شما هستند) پیشگیری کنید تا به تشکیل کیست های مغزی نینجامند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ