پیشگیری از سکته مغزی

سکته مغزی

سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در جهان به شمار می آید ولی در کشورهای پیشرفته این بیماری جز سومین علت مرگ و میر است. سکته مغزی یکی از بیماری های است که موجب نگرانی اکثریت افراد می شود، زیرا این بیماری به یکباره اتفاق می افتد و همین امر موجب تشویش بسیار از افراد می گردد.

ما در این نوشتار قصد داریم به مساله سکته مغزی و عواملی که موجب ابتلا به این بیماری می شود بپردازیم تا بهتر بتوانیم راهکار های مناسبی را برای پیشگیری از ابتلا به سکته مغزی ارائه کنیم. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

پیشگیری از سکته مغزی

پیشگیری از سکته مغزی

سکته مغزی چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که عروق خونی در جریان خونرسانی دچار پارگی شود و یا اینکه مسیر رگ های که به مغز خونرسانی می کند، دچار لختگی خون شود سکته مغزی اتفاق می افتد.

در واقع زمانی که این مشکلات ایجاد شوند منجر به سکته مغزی می شود. زیرا که عدم خونرسانی به مغز موجب می شود تمامی اعصاب و رگ ها در این منطقه عملکرد طبیعی و درستی نداشته باشند در نتیجه مغز از فعالیت باز ایستد.

سکته مغزی چه عارضه هایی را به همراه دارد؟

سکته مغزی در صورتی که حاد و شدید باشد منجر به مرگ ناگهانی می شود ولی در صورتی که خفیف باشد افراد را در زمینه فعالیت های جسمانی با مشکلاتی روبرو می سازد.

از جمله از دست دادن اعصاب نواحی مختلف بدنی که موجب می شود فرد به درستی حرکت هایی نظیر راه رفتن را نداشته باشد.

احتمالا دیده اید کسانی که یکبار سکته خفیف را تجربه کرده اند در بخش صحبت کردن، راه رفتن و نیز توانایی بلند کردن اجسام با دست با مشکلاتی روبرو هستند.

اینها تماما عوارضی است که در نتیجه به هم ریختن اعصاب بدنی و نیز پیام رسانی از سوی مغز ایجاد می شود.

انواع راه های پیشگیری از سکته مغزی کدام است؟

در این مسیر راه های پیشگیرانه زیادی وجود دارد که از بروز سکته  مغزی جلوگیری می کند. از جمله این راهکار ها:

چگونه از سکته مغزی پیشگیری کنیم؟

  • ترک سیگار

ترک سیگار و قطع مصرف آن مهم ترین و موثر ترین راهی است که می توان برای پیشگیری از سکته مغزی در پیش گرفت. آمار های ارائه شده از معتبر ترین منابع حاکی از آن است که بروز این مشکل در افراد سیگاری بسیار بیشتر بوده است. دلایل علمی زیادی بر این گزارش ها صحه می گذارند و آنها را تایید می کنند. مهم ترین دلایل ارائه این است که رگ های خونی و قلب در اثر دود سیگار با آسیب هایی مواجه خواهد شد که در نهایت در مسیر خون رسانی به مغز مشکلاتی پیش می آید.

  • کاهش وزن و کنترل وزن در تمامی سنین

اضافه وزن نیز می تواند نقشی اساسی در بروز سکته مغزی داشته باشد زیرا که افراد چاق در معرض بسیاری از بیماری ها همچون؛ فشار خون بالا، دیابت، افزایش کلسترول خون هستند و تمامی این موارد در بروز سکته مغزی تاثیر گذاری مستقیمی خواهد داشت.

  • کنترل دیابت

دیابت عاملی است که نقشی بسیار پررنگ و غیر قابل انکاری در رخ دادن سکته مغزی دارد. به همین جهت به همه کسانی که به دیابت مبتلا هستند این توصیه گفته می شود که حتما دیابت خود را کنترل کنند.

  • کنترل کلسترول خون

کاهش مصرف مواد غذایی که در آن کلسترول و چرب زیادی وجود دارد می تواند از بروز سکته مغزی پیشگیری نمایید. هر چقدر که کلسترول خون بالا باشد پلاک های خونی بیشتری ساخته و تولید می شود. زمانی که این پلاک ها از حد طبیعی بیشتر باشد منجر به بروز مشکلاتی از جمله لخته شدن خون و مسدود شدن مسیر رگ هایی که وظیفه خونرسانی به مغز را دارند. در نتیجه سکته مغزی بسیار نزدیک تر و محتمل تر خواهد بود.

 راه های ارتباطی با دکتر ابوالحسن ارتیاعی: صفحه اینستاگرام: drertiaei
شماره تماس: ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶

 

  • کنترل فشار خون و جلوگیری از افزایش آن

یکی از عارضه هایی که فشار خون بالا در پی دارد این است که تا حد زیادی در فشارهای وارده به رگ ها تاثیر گذار خواهد بود. زمانی که فشار بالا رود می تواند در رگ هایی که به مغز منتهی می شود پارگی رخ دهد و در نتیجه سکته مغزی اجتناب ناپذیر خواهد شد.

  • ورزش کردن

ورزش کردن روشی است که می تواند تا حد زیادی در تنظیم جریان خون، تنظیم وزن بدن و نیز بسیاری از موضوعات دیگر نقش اساسی داشته باشد. انجام فعالیت های ورزشی سکته مغزی را کاهش می دهد.

نکات طلایی و پایانی در پیشگیری از سکته مغزی

همان طور که گذشت گفتیم که یکی از عوامل خطر ساز در مسیر سکته مغزی مصرف سیگار است. نکته ای که همواره پزشکان می گویند این است که ترک سیگار می تواند تا پنجاه درصد احتمال ابتلا را کاهش دهد. با توجه به این نکته باید متوجه شد که سیگار چه میزان می تواند به رگ ها آسیب وارد کند.

دومین گام مهم برای پیشگیری از سکته مغزی بعد از ترک سیگار، کنترل دیابت در افراد مبتلا به آن است.

ورزش می تواند جامع تمامی اقداماتی باشد که در بالا ذکر شد. بدین معنا که درصد کمی از افراد ورزشکار سیگار می کشند، و در این مسیر عدم مصرف سیگار خود به خود عملی پیشگیرانه در خصوص بروز سکته مغزی است. از سوی دیگر ورزش کردن باعث می شود فشار خون تنظیم شود، وزن به حد متعادلی برسد و در نتیجه کلسترول اضافی مصرف شده می سوزد و نیز دیابت نیز تا حد زیادی کنترل می شود. بنابراین ورزش بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

Call Now Button