همه چیز درباره سکته مغزی را بدانید!

همه چیز درباره سکته مغزی را بدانید!

وقتی سلامتی را ناگهانی از دست می دهید قدر عافیت را بیشتر می فهمیم . سکته های مغزی یکی از این بیماری هاست که به قدری ناگهانی است و همین ناگهانی بودنش به علامت آن تبدیل شده است .

یکی از بیماری های که موجب مرگ می گردد، سکته مغزی است که دومین علت مرگ و میر در جهان به شمار می آید، ولی سومین علت مرگ و میر در کشورهای پیشرفته می باشد . سکته مغزی از اولین دلیل از کارافتادگی بدن به شمار می آید . زمانی که یکی از شریان های مغزی دچار پارگی یا انسداد شود؛ اختلال در گردش خون سبب بروز سکته مغزی می گردد .

همه چیز درباره سکته مغزی را بدانید!

همه چیز درباره سکته مغزی را بدانید!

نشانه ها و علل ابتلا به سکته مغزی

بی حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، دست یا پا، اختلال ناگهانی در تکلم و فهم، بینایی، راه رفتن و حفظ تعادل و همچنین سردرد شدید و ناگهانی در واقع این موارد نشانه های اصلی سکته مغزی می باشد .

بیماری خطرناکی که هر فردی را در هر زمان و هر سنی تهدید می کند منتها در هشتاد درصد موارد قابل پیشگیری می باشد . از نظر پزشکی نوین سکته های مغزی یا با گرفتگی عروق مغز از طریق رسوبات خون رخ می دهد و یا از طریق پارگی عروق اتفاق می افتد .

از طرف دیگر طب سنتی ایرانی مزاج مغز را تر و خشک می داند و تغییرات غیر طبیعی مزاج مغز را باعث افزایش استعداد ابتلا به سکته های مغزی بیان می کند . در هر دو صورت اکسیژن رسانی و تغذیه سلول های مغزی با مشکل روبه رو می شود و بسیاری از سلول های که در مسیر خون قرار داشته اند، نابود می شوند . سلول های هر قسمتی از مغز که نابود می شوند وظایف مربوط به آن بخش هم اختلال پیدا می کند . هر چقدر هم تعداد این سلول ها بیشتر باشد اختلالات اعضای مختلف بدن بیشتر می شود . ضمنا سکته های خفیف تر هم همین علائم را در یک بازه کوتاه و مخفف نشان می دهند . غفلت در این مواقع اصلا جایز نیست و سریعا باید به پزشک مراجعه نمود .

هم طب سنتی ایرانی و هم پزشکی نوین عادات غذایی در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری دخیل می داند . سیگار، قلیون  و کلیه ی فرآورده های تباکو یکی از عوامل مهمی است که احتمال ابتلا به سکته های مغزی را دو برابر می کند .

عامل بعدی مشروبات الکی است که با افزایش فشار خون زمینه ابتلا به سکته های مغزی را افزایش می دهد . بیماری های مثل فشار خون بالا، مشکلات و بی نظمی های ضربان قلب، چربی خون بالا که غالبا در اثر فعالیت فیزیکی و ورزشی مداوم و منظم پدید می آیند نهایتا به سکته منجر می شوند و به درمان به موقع نیاز دارند .

شاید بتوان نداشتن تغذیه مناسب را از عوامل مهم ابتلا به اکثر بیماری ها عنوان نمود . غذاها و خوراکی های شور و چرب مخصوصا تنقلاتی مانند چیپس، پفک، فست فود ها به خصوص سوسیس و کالباس، نوشابه ها و شربت های غیر طبیعی همگی در وقوع سکته های مغزی موثر خواهد بود .

در مقابل هم خوردن سبزیجات و میوه های متنوع، لبنیات کم چرب، منابع پروتئینی شامل: گوشت ماهی و تخم مرغ و مصرف حبوبات و غلات سبوس دار در پیشگیری از ابتلا به این بیماری مرگ بار مفید است .

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

انواع سکته مغزی

سکته مغزی براساس شدت خطرات و عوارض ایجاد شده به سه دسته تقسیم می شود  که عبارت است از:

سکته مغزی ایسکمیک

یکی از شایع ترین انواع سکته مغزی ایسکمیک می باشد . زمانی که یک لخته خون در یک بخش از مغز ایجاد شود، این لخته خون سبب می شود تا به سایر نقاط بدن انتشار پیدا کند . در صورتی که سرخرگی که جریان خون را به مغز می رساند مسدود شود در این زمان سکته مغزی رخ می دهد .

سکته مغزی هموراژیک

این نوع از سکته مغزی به ندرت اتفاق می افتد و ضعیف شدن رگ های خونی مغز می تواند موجب این سکته مغزی هموراژیک شود که معمولا با خونریزی بسیاری همراه خواهد بود .

حمله ایسکمیک گذرا

این نوع از حمله سکته مغزی ناقص بوده و با علائمی همراه است . در واقع حمله ایسکمیک گذرا همان طور که از نام آن پیداست موقت بوده و بین چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد . لازم به ذکر است، این نوع از سکته مغزی آسیب دائمی به مغز وارد نخواهد کرد .

همه چیز درباره سکته مغزی را بدانید!

درمان سکته مغزی

درمان بیماری سکته مغزی با توجه به شدت بیماری و آسیب مغزی متفاوت می باشد . به همین منظور بهتر است برای درمان بیماری حتما به یک جراح و متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید .

یکی از روش های درمان سکته مغزی درمان داخل رگی است . تزریق Rtpa وریدی داخل سرخرگ و داروهای هم خانواده آن می تواند در درمان بیمار سکته مغزی موثر خواهد بود . همچنین استفاده از لوازم جدید جهت تخلیه لخته خون از داخل رگ مغز و رفع انسداد رگ های مغزی در درمان بیماری موثر خواهد بود .

مراقبت های بعد از سکته مغزی

زمانی که فردی به این بیماری مبتلا می شود بهتر است مراجعه منظم به متخصص مغز و اعصاب را فراموش نکند . همچنین برای بهبود حرکتی اقدامات توانبخشی را فراموش نکنید .

استفاده از تشک مواج و جابجا کردن بیمار به منظور پیشگیری از ابتلا به زخم بستر ضروری خواهد بود .

در صورت ابتلا به بیماری یبوست می توانید با مشورت پزشک خود از داروهای ملین استفاده نماید .

در صورت استفاده از سوند بهتر است از دستگاه ادراری مراقبت نماید و در مدت زمان کوتاه سوند را تخلیه نماید.

مراقبت های تنفسی و تغذیه از طریق لوله بینی و دهان یکی دیگر از مواردی است که باید پس از سکته مغزی به آن دقت شود .

کلام آخر

با اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی هم سلامتی را هدیه بگیرید و هم یک زندگی سالم و با نشاط را به خانواده و نسل های آینده آموزش دهید . در صورتی که علائم این بیماری را در خود یا اطرافیان مشاهده کردید بهتر است بدون اتلاف وقت به جراح و متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری و شدت آسیب های وارده بکاهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ