کرانیوتومی چگونه عملی است ؟

کرانیوتومی چگونه عملی است ؟

عمل کرانیوتومی یا جمجمه بٌری یک جراحی بر روی مغز است که در حین این جراحی بافت مغز مورد بررسی قرار می گیرد . معمولا در این جراحی استخوان جمجمه برداشته می شود تا بتوانیم به بافت مغز دسترسی پیدا کنیم . این جراحی دارای شیوه های متفاوتی است و روند بهبود در تمامی روش ها یکسان خواهد بود .

کرانیوتومی چگونه عملی است؟

کرانیوتومی چگونه عملی است؟

چه زمانی عمل کرانیوتومی انجام می شود ؟

عمل کرانیوتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود اما گاهی با توجه به شرایط بیمار این جراحی با بیحسی موضعی قابل انجام است . معمولا زمانی که فردی دارای تومور مغزی باشد تحت جراحی کرانیوتومی قرار می گیرد . همچنین در مواردی که فرد دارای مشکلاتی نظیر ذیل باشد لازم است که این جراحی را انجام دهد که این موارد عبارت است از: آبسه مغزی، لخته خون، ICP بالا و … می باشد .

عوارض عمل کرانیوتومی

عمل کرانیوتومی یک جراحی کم عارضه است و معمولا این جراحی با عوارضی همچون تشنج، سکته مغزی و التهاب پرده های مغزی (مننژیت باکتریایی) می باشد . لازم به ذکر است، به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی بهتر است در انتخاب جراح و متخصص مغز و اعصاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید . در این خصوص می توانید با بهترین متخصص مغز و اعصاب مشورت نمایید .

دوره نقاهت عمل کرانیوتراپی

دوره نقاهت عمل کرانیوتراپی بسته به برخی از عوامل متفاوت می باشد . عواملی بسیاری در مدت زمان دوره نقاهت موثر خواهد بود که این عوامل عبارت است از: شدت بیماری، مشکلات عصبی، عوارض ناشی از بیماری یا جراحی، سن بیمار، وضعیت بیمار و … می باشد .

مراقبت های بعد از عمل کرانیوتومی

پس از جراحی به دلیل آنکه برشی بر روی جمجمه زده می شود به منظور پیشگیری از آسیب و ضربه به سر از کلاه های ایمنی استفاده شود .

پس از جراحی بهتر است از چرخاندن بیش از حد سر پیشگیری شود .

پس از جراحی زمانی که بیمار احساس شوری در دهان داشت و یا از ناحیه جراحی ترشح خارج شود بهتر است به پزشک مراجعه نماید .

برای پیشگیری از حملات صرع فرد می تواند قبل و بعد از جراحی از داروهای ضد تشنج استفاده نمایید .

پس از جراحی کرانیوتومی بایستی تا موقع کشیدن بخیه ها ناحیه جراحی شده را خشک نگه دارید .

سعی نماید پس از جراحی از فشار آوردن به ناحیه مورد نظر پیشگیری نماید برای این منظور بهتر است از سرفه، عطسه و باد انداختن به بینی پیشگیری نمایید .

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

نحوه انجام جراحی کرانیوتومی

ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد، سپس پزشک با کمک ابزار های مخصوص بخشی از پوست سر را برش می زند . سپس بخشی از استخوان جمجمه را برداشته و اقدام به درمان بیماری مغز می نماید و در نهایت با کمک گیره های کوچک آن بخش از جمجمه را در جای خود قرار می دهد .

گاهی اوقات ممکن است جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود که این روند بسته به شرایط فرد معین می گردد، اما بهتر است بدانید، فرد در صورتی که تحت بی حسی موضعی عمل شود هیچ گونه دردی نخواهد داشت .

کلام آخر

جراحی کرانیوتومی یا جمجمه بری یک جراحی است که به شیوه های مختلفی قابل انجام است . معمولا فرد پس از سه تا ده روز بعد از جراحی می تواند از بیمارستان ترخیص شود . در صورتی که بایستی جراحی کرانیوتومی را انجام دهید حتما قبل از انجام جراحی با یک بهترین جراح تومور مغزی در تهران مشورت نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ