علائم سکته مغزی و اقدامات اولیه

علائم سکته مغزی و اقدامات اولیه

آیا در مورد سکته مغزی اطلاعاتی دارید؟ آیا علائم و نشانه های این بیماری را می دانید؟ آیا چیزی درمورد ساعات طلائی سکته ی مغزی شنیده اید؟ اقدامات اولیه برای تشخیص این بیماری و رساندن بیمار به پزشک معالج از مهمترین عوامل برای کاهش عوارض و معلولیت های بعد از این بیماری است. ما در این مقاله سعی داریم شما را با تشخیص این بیماری و اقدامات اولیه بعد ازتشخیص آن، آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

سکته مغزی شایع ترین علت معلولیت

سکته ی مغزی یکی از بیماری های شایع به ویژه درمیان بانوان است و چنانچه زود تشخیص داده نشود، می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. اگر رگ های خون رسان مغز بسته یا پاره شوند بعد از لحظاتی، سلول های مغزی می میرند و سکته ی مغزی رخ می دهد. این بیماری با ضعف دست یا پا شروع می شود. فرد مشکل تکلم پیدا می کند و ممکن است صورت بیمار کج شود. ممکن است علائم به صورت حسی مانند: گزگز یا کاهش حس در دست و پاها یا حتی اختلالات بینایی همراه باشد.

اقدامات اولیه سکته مغزی

علت سکته ی مغزی

سکته ی مغزی، به دلیل بسته شدن رگ های خون رسان مغز اتفاق می افتد که این رگ های خونی به علت لخته شدن خون در یکی ازرگ های خونرسان مغز عمل خونرسانی را ضعیف و یا قطع میکند. در برخی موارد خونریزی در مغز نیز موجب سکته ی مغزی می شود در مجموع هر چیزی که در خونرسانی مغز خللی ایجا کند موجب سکته مغزی می شود.  اینکه چقدر از بافت مغزی نابود می شود بستگی به شدت سکته مغزی در فرد دارد.

انواع سکته ی مغزی

سکته ی مغزی با نام حمله ی مغزی نیز شناخته می شود که مانند حمله ی قلبی یک فوریت پزشکی نیازمند به اورژانس است.

دو نوع شایع سکته مغزی وجود دارد:

 1. سکته ی مغزی هموروئید: این سکته زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی درون یا اطراف مغز پاره می شود و نشست خون به بیرون موجب مرگ سلول های مغزی میشود.
 2. سکته ی مغزی ایسکمیک: این سکته ی مغزی زمانی رخ می دهد که یک رگ خونی که رگ شریانی انتقال دهنده خون به مغز است مسدود می شود .این امر موجب می شود سلول های مغزی از دریافت اکسیژن و مواد غذایی محروم شود و طی چند دقیقه روند مرگ سلول های مغزی آغاز می گردد.

نشانه های سکته ی مغزی

 • کجی صورت
 • بی حسی و عدم کنترل دست ها و پاها
 • مشکل در تکلم
 • شنیدن صداهای نامفهوم
 • سرگیجه

اقدامات اولیه برای تشخیص سکته مغزی

هر وقت متوجه شدید یکی از اطرافیانتان یک گوشه بی حال افتاده است، بی توجه از کنار او رد نشوید. تصور نکنید که فرد دچار افت قند خون یا افت فشار خون شده است، حتما به سکته مغزی هم فکر کنید.

ولی از کجا می توانیم تشخیص دهیم بیمار دچار سکته مغزی شده است یا خیر:

 1. از بیمار بخواهید بخندد اگر قادر به خندیدن بود خبر خوبی است و احتمال بروز سکته ی مغزی کاهش می یابد.
 2. از بیمار بخواهید هر دو دست خود را بالا ببرد اگر قادر نبود حتی یک دست خود را حرکت دهد یا احساس کرختی و بی حسی داشت باید به سکته مغزی شک کرد.
 3. الفبا. از بیمار بخواهید الفبا را به ترتیب بیان کند، اگر قادر به انجام این کار بود که خبر خوبی است ولی اگر نتواند این کار انجام دهد یا بیان حروف همراه با لکنت و دهن کجی باشد به سکته مغزی شک کنید.

اقدام اولیه پس از تشخیص سکته مغزی

اگر پس از اقدامات گفته شده به سکته ی مغزی شک کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید و بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. ۸۵% از کسانی که دچار سکته ی مغزی می شوند در صورت مراجعه به موقع به مراکز درمانی می توانند از مرگ یا فلج بدنی نجات پیدا کنند. زمانی که فرد دچار سکته مغزی می شود، در هر دقیقه دو میلیون سلول عصبی از بین می رود. هر کدام از این سلول ها مسئول بخشی از بدن هستند و از بین رفتن آنها به معنای بروز عوارض و مشکلاتی در عملکرد آن بخش است.

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

زمان طلائی برای درمان سکته مغزی

بیمار باید نهایتا تا، ۳ یا ۴٫۵ ساعت بعد از سکته ی مغزی به پزشک مراجعه کند و تحت درمان باشد. سرعت مراجعه به پزشک،عوارض این بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، به این زمان، زمان طلائی گفته می شود. اگر در زمان طلایی، مراجعه به مراکز درمانی اتفاق بیفتد، با کمک دارویی لخته ای که موجب مسدود کردن خونرسانی به سلول های مغزی می شود را حل می کنند و جریان خونرسانی به حالت قبل برمیگردد.

پیشگیری از سکته مغزی

 • رژیم غذایی سالم
 • کنترل فشار خون مداوم به خصوص در افرادی که فشار خون بالا دارند
 • حداقل روزانه ۱۵ دقیقه ورزش
 • عدم استعمال دخانیات
 • کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت

نتیجه گیری

سکته ی مغزی با توجه به عوارض غیر قابل جبرانی مانند: فلج عضوی و حتی مرگ یک نام هولناک در بیماری هاست. پس بهتر است قبل از هر چیز با پیشگیری، از بروز حمله ی مغزی جلوگیری کنیم و در صورت تشخیص سکته، در نزدیکان و یا اعضای خانواده با مراجعه ی سریع به مراکز درمانی، عوارض جانبی این بیماری را تا حد امکان کاهش دهیم.​

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ