درمان قطعی تشنج چیست؟

اهمیت بیماری تشنج

 

جدی ترین و ناخوشایندترین بیماری های عصبی، بیماری تشنج است. در واقع فردی که به این بیماری مبتلا است از تمام لذت های زندگی به طوری محروم می شود، این افراد حتی نمی توانند شغل داشته باشند و یا اینکه رانندگی کنند، به همین خاطر این بیماری بسیار جدی است.

در حدود یک درصد جمعیت جهان دچار بیماری تشنج هستند و در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته این درصد بیشتر خواهد بود. این افراد دائما دچار این حالت می شوند و در خیلی موارد اطلاعی ندارند که این حالت های تشنجی به سراغ آن ها می آید و مجبور هستند تحت تاثیر دارو هایی قرار بگیرند، که این داروها خود عوارض بسیاری برای آن ها دارد.

درمان قطعی تشنج چیست؟

درمان قطعی تشنج چیست؟

آناتومی مغز

مغز انسان متشکل از میلیارد ها سلول است که با نورن های عصبی با یکدیگر در ارتباط هستند. برای سلامت یک انسان برای اینکه قلب، ریه، دستگاه های داخلی و دیگر اندام های بدن یک فرد بتواند خوب کار کند، سلول های مغز دائما با این امواج الکتریکی در ارتباط هستند.

چه عوامل موجب می شود تا تشنج اتفاق افتد؟

تشنج در واقع زمانی ایجاد می شود که یک تعداد از سلول های مغز دائما مثل پارازیت امواجی تولید می کنند که این امواج در راستای کار مغز نیست و مثل یک سیم برق می ماند که اتصالی دارد و دائما در حال جرقه زدن است و صدای نویز به گوش می رسد.

تشنج زمانی اتفاق می افتد که این پارازیت ها و امواج اضافه در یک لحظه با یکدیگر همزمان می شوند و از یک آستانه فراتر می روند و این منجر به مختل شدن مابقی قسمت های کار مغز می گردد و ما آن را به صورت تشنج می بینیم.

درمان قطعی تشنج چیست؟

رویکرد سنتی برای درمان تشنج استفاده از دارو است، بدین معنا که هفتاد درصد از بیماران تشنجی با مصرف دارو بهبود می یابند.

داروهای ضد تشنج موجب می شود تا امواج و فعالیت مغز را کند شود و همین امر منجر به کاهش پارازیت های مغز می گردد. طبیعی است که این اثر روی فعالیت اصلی مغز تاثیر می گذارد و به همین دلیل افرادی که تحت درمان با داروهای زیادی هستند دچار عوارض بیشتری می شوند؛ در واقع این داروها بر روی کبد، کلیه، سلول های خونی، یادگیری، کارهای روزمره و … آن ها اثر می گذارد.

رویکرد جدید در دنیا به سمت این هست که به جای اینکه تمام سلول های مغز را تحت تاثیر این داروها قرار دهیم، با روش های تکنولوژی جدیدی که دائم در حال پیشرفت است، آن قسمت از مغز که باعث آن نویز و پارازیت می شود را با دقت تشخیص دهیم و با یک جراحی پیچیده و فوق تخصصی آن قسمت را جدا کرده و برداریم.

در واقع حدود سی درصد از بیماران تشنجی به شکلی از انواع جراحی ها نیاز پیدا می کنند، که طیف وسیعی از جراحی را شامل می شود.

تشخیص بیماری تشنج

بیمارانی که دچار تشنج می شوند بایستی تحت بررسی های اولیه قرار بگیرند؛ که روش های تشخیصی در چند فاز قرار دارد، در برخی موارد نیاز به روش های پیچیده نقش برداری مغز می باشد، تا بتوان این کانون ها را پیدا کرد. متاسفانه در کشور ایران این اقدام قابل انجام است و تیم های فوق تخصصی خوبی موجود هست که طی این فرآیند می توان کانون تشنجی مغز را پیدا کرد و بدون آسیب به مابقی قسمت های مغز آن کانون را برداشت تا تشنج بیمار درمان شود.

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

کلام آخر

افرادی که تحت جراحی تشنج قرار گرفته اند، پیامدهای بسیار خوبی را مشاهده کردند و تشنج آن ها کنترل شده است و اکثریت بیماران نیازی به درمان دارویی بعد از مدتی پس از عمل نخواهند داشت و همانند یک فرد نرمال به جامعه و زندگی خود بازمی گردند و اثرات بسیار خوبی برای آن ها دارد.

در صورتی که درمان تشنج بدون هیچ گونه اتلاف وقتی انجام شود، بروز عوارض ناشی از بیماری بسیار کمتر بوده و اثرات بهتری خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم به افرادی که به بیماری تشنج مواجه هستند، هرچه سریعتر به درمان بیماری خود بپردازند.

نویدی که به بیمارانی تشنجی می توان داد این است که بیماری تشنج قابل درمان است و با انجام جراحی و هزینه های بسیار کم بیماری آن ها بهبود می یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ