جراحی کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوستوز

آیا در مورد اختلال کرانیوسینوستوز چیزی می دانید؟

آیا می دانید این اختلال در کودکان ایجاد می شود؟

چه روش های درمانی برای این بیماری ژنتیکی وجود دارد؟ کدام یک برای درمان بهتر است؟

چگونه می توان مانعی از بروز چنین عارضه ای در کودکان مان شویم؟

در صورت عدم درمان چه عوارضی دامن فرد مبتلا را می گیرد؟

تمامی این سوالات از آن دسته از پرسش های بسیار مهمی است که تاکنون مکرراٌ از سوی کاربران عزیز پرسیده شده است و هم اکنون بر آن شده ایم تا در مورد آن نوشتاری ارائه دهیم این گونه با افزایش دانش پزشکی خود می توانید سلامتی کودکان تان را حفظ کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید:

جراحی کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوستوز

کرانیوسینوستوز چیست؟

جمجمه همه ما انسان ها از تعدادی بسیاری از استخوان ها تشکیل شده است و این استخوان ها در زمان تولد از یکدیگر جدا هستند به شکلی که بعدا به تدریج به یک دیگر پیوند می خورند، در صورتی که بر اثر دلایل مختلفی بعضی از این استخوان ها به طور زودرس و غیر قرینه به یکدیگر متصل شوند، جمجمه شکلی غیر طبیعی به خود می گیرد که متخصصین این حوزه درمانی از این عارضه تحت عنوان کرانیوسینوستوز یاد می کند.

علت بروز چنین عارضه چیست؟

یکی از دلایل اصلی ابتلا به این بیماری ژنتیک است که با نقائص مادرزادی ایجاد می شود. در این عارضه هیچ گونه عوامل دیگری از قبیل چگونگی مراقبت های بارداری یا فعالیت های والدین، دخالتی ندارند. به طور کلی کرانیوسینوستوز با ژنتیک ارتباط مستقیمی دارد.

انواع کرانیوسینوستوز

این عارضه را می توان بر اساس محل بسته شدن درزهای جمجمه دسته بندی کرد:

 1. ساژیتال: یکی از شایع ترین بد شکلی های جمجمه است که در آن سر به صورت باریک و دراز شروع به رشد می کند چرا که در این حالت درز های پشت تا جلوی جمجمه بسته شده اند.
 2. کرونال: در این نوع از بد شکلی کرانیوسینوستوز از طرف یک گوش تا بالای سر جمجمه درزهای بسته شده است. بسته به نوع درزهای در ناحیه گوش، در یک طرف بایو کرونال می گویند و در حالتی دیگر ممکن است سمت گوش و پیشانی درگیر صاف باشد و در آن طرف دیگر حالت برجستگی حفظ شود. گاهی هم هر دو درز بسته می شود کرونال بایوکرونال اتفاق می افتد در چنین شرایطی پیشانی به سمت جلو کج می شود.
 3. متوپیک: در این نوع از کرانیوسینوستوز پشت سر پهن و پیشانی سه گوش می شود، زیرا درز این ناحیه بالای بینی تا خط پیشین باقت نرم سر بسته می شود.
 4. درز لامبدئید: نوعی نادر از این عارضه است که درز ناحیه پشت سر زود بسته می شود و منجر به صاف شدن یک سمت سر و کج شدن بالای سر به یک سمت می شود.
انواع کرانیوسینوستوز

انواع کرانیوسینوستوز

کرانیوسینوستوز چگونه تشخیص داده می شود؟

در بسیاری از مواقع این عارضه با ارزیابی و بررسی سوابق پزشکی بیمار تشخیص داده می شود، با این که از روی معاینات ظاهری هم می توان بدان رسید زیرا یک تغییر شکل ملموس در سر و جمجمه است. علاوه بر آن ها از طرق مختلف دیگری چون رادیوگرافی از جمجمه نوزاد، سی تی اسکن یا همان توموگرافی رایانه ای ممکن خواهد بود. به کمک این موارد می توان تصویری کامل از این نوع درز یا سوچر های بسته شده جمجمه را مشاهده کرد.

چگونگی روش درمان کرانیوسینوستوز

جراحی کرانیوسینوستوز به عنوان تنها راه درمان این عارضه شناخته شده است که آن هم در شرایطی مخصوص قابل اجراست. اما در حالی که در مواردی که سر در حالتی غیر عادی باشد، درمان از طریق روش دیگری هم چون ارتوز جمجمه که با قالب گیری از سر و کلاه محافظتی دقیقا شکل سر نوزاد تهیه می شود که این کلاه محافظ به رشد مغز نوزاد کمک می کند و شکل جمجمه بهبود می یابد.اکثر نوزادان مبتلا به این بیماری نیاز به عمل جراحی دارند البته این راه کار هم به عنوان درمانی اولیه برشمرده می شود. در این نوع جراحی بد شکلی های سر اصلاح می شود در این صورت است باعث کاهش فشار از سمت سر به مغز و باز شدن فضای کافی برای رشد مغز می شود.

 جراحی کرانیوسینوستوز به دو منظور زیبایی و درمانی انجام می شود. عمدتاٌ تیمی متشکل از جراحان مغز و اعصاب در این نوع عمل ها حضوز دارند تا بتوانند به درمان بیماری و اصلاح ساختار سر و صورت و برقراری تناسبی میان اجزای چهره بپردازند.

بهتر است بدانید جراح در ابتدا موارد زیر را برای انجام جراحی در نظر می گیرد و سپس اقدام می کند.

سن نوزاد، سلامت عمومی بیمار، میزان شدت عارضه و نوع کرانیوسینوستوز می باشد.

در صورت عدم درمان، کرانیوسینوستوز چه عواقبی در پی دارد؟

در صورتی که این بیماری در اسرع وقت درمان نشود ممکن است نتایج نامطلوبی برای فرد به بار بیاورد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • تاخیر در فرآیند رشد اندام ها
 • بد شکلی ظاهری سر و صورت
 • ابتلا به عارضه التارژی یا همان بی حالی
 • اختلالات در بینایی
 • ناتوانی در حرکت های چشمی
 • بروز حملات تشنجی
 • نقص های شناختی
 • آسیب به بافت های مغزی
 • عقب ماندگی های ذهنی

نکته آخر

به شما پیشنهاد می کنیم با توجه به عواقب بسیار خطرناکی این بیماری در پی دارد بهتر است در اسرع وقت با مشاهده اولین علائم مشکوک در ظاهر یا در احساسات درونی نوزاد، آن را به پزشک جراح مغز و اعصاب معرفی کنید و تا در جهت تشخیصی به هنگام روند درمانی بهتری را طی کند زیرا در صورت شدید تر شدن بیماری ممکن است درمان سختتری پیش رو داشته باشید.

 راه های ارتباطی با دکتر ابوالحسن ارتیاعی: صفحه اینستاگرام: drertiaei – شماره تماس: ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ