جراحی قاعده جمجمه چگونه انجام میشود؟

جراحی قاعده جمجمه

یکی از جراحی های مغز و اعصاب که کم تهاجمی است، جراحی قاعده جمجمه می باشد. در حقیقت جراحی قاعده جمجمه به منظور تشخیص و درمان تومورهای خوش خیم و بدهیم مغز انجام می شود.

جراحی قاعده جمجمه چگونه انجام میشود؟

جراحی قاعده جمجمه چگونه انجام میشود؟

آناتومی جمجمه

جمجمه در حقیقت وظیفه نگهداری از مغز را برعهده دارد و جز ساختارهای اصلی به شمار می آید که کرانیوم می نامند و از دو بخش تشکیل شده است، بخش اول جمجمه مغز و بخش دوم استخوان ها و اسکلت صورت می باشد.

جراحی قاعده جمجمه چیست؟

قاعده جمجمه در انتهای جمجمه قرار گرفته و در واقع این جراحی برای درمان یک بیماری در این ناحیه و یا برداشتن آن اختلال انجام می شود. لازم است بدانید که با پیشرفت های بسیار در زمینه پزشکی و بهبود در تصویربرداری عصبی، دسترسی به قاعده جمجمه بهتر و جراحی قابل درمان و انجام است.

اکثر رگ های خونی و اعصاب از ناحیه قاعده جمجمه عبور می کند که در واقع یک ناحیه بسیار حساس است. قاعده جمجمه مغز را از سایر بخش های چشم، بینی و سایر ساختارهای صورت جدا می سازد.

انواع روش های جراحی قاعده جمجمه

جراحی قاعده جمجمه یک روش کم تهاجمی است که به دو روش جراحی کرانیوتومی (craniotomy) و جراحی ترانسفوندئید (transphenoidal) قابل انجام می باشد. در واقع روش های جراحی قاعده جمجمه به دو روش باز و آندوسکوپی قابل انجام است.

جراحی کرانیوتومی: یک جراحی باز است که در روند این جراحی به منظور دسترسی به مغز بخش های از مغز برداشته می شود.

جراحی ترانسفنوئید: یک جراحی کم تهاجمی است که در این روش با آندوسکوپ از طریق بینی وارد مغز می شوند و در این روش جراحی تنها برش های بسیار کوچک زده می شود که قابل دید نخواهد بود.

نحوه جراحی آندوسکوپی قاعده جمجمه

در گذشته در صورت داشتن هر نوع مشکلی کاسه سر بریده می شد و پس از کنار گذاشتن مغز به قسمت انتهایی قاعده جمجمه دسترسی پیدا می کردند و از طریق یک حفره به درمان مشکلاتی همچون تومورها می پرداختند. اما امروزه با کمک ابزارهای آندوسکوپ از طریق بینی به کف جمجمه دسترسی پیدا می کنند و به درمان ورفع آن مشکل می پردازند. در روش های آندوسکوپی قاعده جمجمه دیگر نیازی به برداشتن کاسه سر نخواهد بود.

تومورهای قاعده جمجمه

تومورهای قاعده جمجمه خیلی شایع نخواهد بود اما یکی از شایعترین آن ها تومورهای هیپوفیز می باشد که این نوع تومور با کمک آندوسکوپی به راحتی قابل انجام است و نتیجه جراحی به این طریق تا به امروز بسیار موفقیت آمیز بوده است.

نشانه های بروز تومور در قاعده جمجمه

نشانه های بروز تومور ها با توجه به برخی از عوامل همچون نوع، ناحیه قرارگیری و شکل آن متفاوت می باشد. به طور معمول نشانه ها و علائم این نوع تومور ها عبارت است از: درد در ناحیه سر و صورت، سرگیجه، کاهش شنوایی و گرفتکی و عفونت بینی می باشد.

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین جراح تومور مغزی در تهران با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

مراقبت های پس از جراحی قاعده جمجمه

مراقبت های پس از جراحی قاعده جمجمه از عواملی است که تاثیر بسزایی بر روی نتیجه درمان خواهد داشت و با رعایت آن می توان به نتیجه مطلوب تری دست یافت.

رعایت رژیم غذایی مناسب

بهتر است از غذاهای ملین و مایعات استفاده نمایید تا از ابتلا به یبوست پیشگیری نمایید.

محافظت از ناحیه جراحی

ناحیه جراحی شده پانسمان می شود بهتر است پانسمان پس از سه روز برداشته شود و پس از چهار روز استحمام نمایید. بایستی از ناحیه جراحی محافظت نمایید تا بخیه های ناحیه جراحی خیس نشود. استفاده از استخر و مواد آرایشی به ناحیه جراحی شده ممنوع می باشد.

از دیگر مراقبت های پس از جراحی قاعده جمجمه

  • پس از انجام جراحی قاعده جمجمه از مصرف مشروبات الکی و سیگار اجتناب ورزید
  • مصرف مسکن در صورت داشتن درد با مشورت جراح مغز و اعصاب
  • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
  • از رانندگی و مسافرت رفتن با مسافت های بسیار طولانی خودداری نمایید
  • استراحت کردن به مدت شش روز

کلام آخر

جراحی قاعده جمجمه یک جراحی بسیار دقیق و حساس است و کوچکترین آسیب می تواند منجر به بروز عوارض جبران ناپذیر شود، لذا قبل از مراجعه در انتخاب جراح مغز و اعصاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید و مشورت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ