جراحی تنگی کانال کمری

بیماری تنگی کانال کمری چیست ؟

کانال نخاعی در مرکز ستون فقرات است، در واقع کانال نخاعی از مهره های کمر به وجود می آید . تنگی کانال کمر یک بیماری است که مخصوصا در سنین بالاتر به دلیل هیپرتروفی مفاصل فاست ستون فقرات ایجاد می شود . به طور معمول تنگی کانال نخاعی مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود می آورد از جمله : درد و مشکلاتی در هنگام ایستادن و راه رفتن …

جراحی تنگی کانال کمری

جراحی تنگی کانال کمری

علائم تنگی کانال کمری

  • بی حسی اندام تحتانی
  • لنگش متناوب در هنگام راه رفتن
  • درد شدید پس از مدتی ایستادن یا نشستن

علت تنگی کانال نخاعی

عوامل متعددی در بروز این بیماری دخالت دارد اما هنوز به کامل علت اصلی آن شناخته نشده است . یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری ژنتیک می باشد . عوامل ژنتیکی وجود دارد که به نسبت سایر افراد در ابتلا به این بیماری موثر خواهد بود . این عوامل عبارت است از: جنس لیگامان زرد، شکل مفاصل یا فاست ها، شکل کانال نخاعی …

لازم به ذکر است، شکل کانال نخاعی در صورت که شباهت بسیاری به دایره داشته باشد احتمال بروز این بیماری در این افراد کمتر خواهد بود ولی اگر شکل کانال نخاعی شبیه به مثلث باشد احتمال بروز بیماری تنگی کانال نخاعی بیشتر است .

انواع تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی کمر با توجه به علت آن به دو دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم بندی می شود .

تنگی کانال نخاعی مادرزادی

در این نوع فرد به صورت مادرزادی از زمان تولد به بیماری تنگی کانال کمر مبتلا است و به طور معمول شکل این آن به صورت مثلث است . این نوع از بیماری خود به دو نوع دیگر تقسیم بندی می شود که به طور معمول در سنین حدود چهل سالگی با علائمی بیماری بروز می کند .

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

تنگی کانال نخاعی اکتسابی

این نوع از بیماری به دلیل لق شدن مهره های کمر و در سنین بالای ۵۵ سال ایجاد می شود . مفاصل این افراد زودتر دچار لقی مهره ها می شوند و در نهایت موجب شل شدن فاست ها شده و این امر به ضرر بدن خواهد بود و مشکلاتی را برای افراد به دنبال خواهد داشت .

درمان تنگی کانال کمری

درمان اصلی بیماری تنگی کانال کمری جراحی است و جراحی برای باز کردن قسمت خلفی ستون فقرات و گشاد کردن کانال نخاعی باید انجام می شود . متاسفانه در بسیاری از موارد برای بیماران از پروتز کمر و پیچ های کمری استفاده می شود که نه تنها کمکی برای حل این مشکل نمی کند بلکه باعث می شود تا مشکلات زیادی در آینده برای بیمار به وجود آید .

توصیه جراح و متخصص مغز و اعصاب به تمامی افراد که به این بیماری مبتلا هستند مراجعه به متخصص مغز و اعصاب و انجام جراحی می باشد ولی بسیاری از افراد از اعمال جراحی می ترسند در صورتی که جراحی تنگی کانال نخاعی یک جراحی آسان است لذا به منظور پیشگیری از بروز برخی عوارض ناشی از جراحی نادرست بهتر است به جراح و متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید .

کلام آخر

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده تنگی کانال کمری در صورتی که حدود ۲۵ درصد باشد علائمی را نخواهد داشت اما در صورتی که این بیماری حدود ۵۰ درصد شود به رشته های عصبی فشار وارده کرده و باعث ایجاد علائمی در فرد می شود .

لذا این بیماری در ابتدا زمانی که پیشرفت زیادی نداشته علائم چندانی نخواهد داشت به همین منظور بهتر است با مشاهده کوچکترین علائم به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

Call Now Button