تومور مغزی چیست و چگونه به وجود می آید؟

تومور مغزی چیست و چگونه به وجود می آید؟

قطعا روزانه از بسیاری رسانه ها و شبکه های اجتماعی در خصوص تومورهای مغزی اخبار و اطلاعاتی را دریافت کرده اید. به طور قطع کسی نیست که هرگز هیچ خبری در این مورد نشنیده باشد و یا نام این را برای یک بار هم نشنیده باشد. بیماری تومور مغزی که مبتلایان به آن آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری هستند که هر روزه پس از بروز مشکلاتی و ظهور علائمی زمانی که آزمایش های خاصی را انجام می دهند متوجه می شوند که در ناحیه مغزی دچار توده هایی از سلول های به اصطلاح سرطانی هستند.

 در این مقاله بر آنیم که فارغ از هرگونه مباحث عامیانه و ساده (که در منابع مختلف می توانید به ساده ترین شکل ممکن نسبت به آن آگاهی کسب کنید)، به طرح ریزی مباحث دقیق علمی ولی به زبان ساده بپردازیم.

تومور مغزی چیست و چگونه به وجود می آید؟

تومور مغزی چیست و چگونه به وجود می آید؟

فرآیند تشکیل تومور مغزی به زبان ساده

زمانی که در مغز یک توده ای تشکیل می شود در زبان عامه می گوییم تومور مغزی ایجاد شده است. این توده یک حجمی از سلول های حجیم شده است که نسبت به حالت عادی، غیر طبیعی می نماید. به عبارت دیگر تجمع سلول ها در کنار یکدیگر به طور غیر طبیعی منجر به تشکیل تومور مغزی می شود.

حتما تا به حال تومور خوش خیم و بدخیم شنیده اید. این صفات خوش خیم و بدخیم نسبت به ماهیت سلول های تجمع یافته تعیین می گردد.

چرایی و چگونگی تشکیل تومورها در مغز

 1. اولین عامل می تواند بافتی باشد که در خود مغز وجود دارد.
 2. ممکن است از بخش های دیگر بدن این سلول ها به مغز انتشار یافته و زمینه ساز مشکل گردد. (متاستاسیک)

زمانی که پدیده تقسیم سلولی در مغز بدون برنامه تعریف شده و نرمالی اتفاق بیفتد، منجر به تشکیل تومورهایی می شود که در برابر حرکت طبیعی و فعالیت های عادی مغز سد می شوند.

به طور کلی تومور های مغزی شامل، هر نوع توموری که در داخل جمجمه وجود دارد و نیز تومور هایی که در داخل کانال مرکزی نخاع وجود دارد، می باشد.

یک خبر نوید بخش در خصوص تومورهای مغزی

به طور کلی تمامی تومور هایی که در مغز وجود دارد حتی نوع بدخیم آن علیرغم این مساله که تهدیدی بسیار جدی و اساسی به شمار می آید اما لزوما مرگبار نیست.

میزان خطرناکی و نگران کنندگی یک تومور مغزی به چه معیار هایی برمی گردد؟

 1. نوع تومور مغزی
 2. سایز تومور
 3. محل قرار گیری تومور
 4. کیفیت گسترش آن
دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین جراح مغز و اعصاب در تهران با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

انواع طبقه بندی هایی که برای تومور ها انجام شده است

تومورها براساس معیار های مختلفی تقسیم بندی شده اند:

 1. مبتنی بر علت تومور: الف: ناشی از بافت مغزی خود بیمار ( تومور مغزی اولیه ) ب: نشات گرفته از سایر نواحی بدن بیمار و انتشار به مغز بیمار ( متستاسیک)
 2. مبتنی بر درجه قابلیت تهاجمی بودن که چهار دسته است. (به علت میزان بالایی از تخصصی بودن مطالب از ذکر آنها پرهیز می کنیم. زیرا که کار تشخیص آنها صرفا توسط پزشک و با بررسی های دقیق مشخص می گردد).
 3. مبتنی بر ماهیت سلول هایی که تومور مغزی را تشکیل داده اند: خوش خیم و بدخیم.

درمان سرطان؛ وجود دارد یا خیر؟

سرطان مغز یکی از بیماری های است که جزء دسته بیماری هایی محسوب می شود که پزشکان و متخصصین را در درمان دچار سردرگمی کرده است.

البته روش هایی وجود دارد که برای جلوگیری از سرعت انتشار و پیشروی بکار گرفته می شود اما پاسخ ما به درمان قطعی خیر است.

امروزه دو روش برای مقابله و جلوگیری از حاد شدن بیماری سرطان وجود دارد، یکی شیمی درمانی دومی جراحی.

این دو روش در سال های اخیر توانسته اند تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده و در مواردی بسیار بیماران پاسخ مثبت گرفته اند. یکی از دیگر راه هایی که در جهت کاهش علائم وعوارض سرطان مغزی و نیز برای آنکه مبتلایان به آن بتوانند زمانی طولانی تری را زندگی کنند، در حال انجام است، دستیابی به واکسنی است که بتواند در این امر یاری گر باشد. در واقع این واکسن هم اکنون در حال گذراندن مراحل آزمایشی است تا اینکه پزشکان بتوانند میزان موفقیت آن را تا درصد بالایی تضمین کنند.

در هر حال کسانی که برای درمان روش جراحی را برمی گزینند باید نکاتی را رعایت کنند، از جمله:

 1. اگر علائمی از این دست: حالت استفراغ، سرگیجه های بی مورد، تاری در بینایی، تلو تلو خوردن در حالت راه رفتن و غیره از نشانگانی است که پزشک معالج باید در جریان قرار گیرد.
 2. پیاده روی بلا مانع است
 3. استحمام بلامانع است
 4. پانسمان نکردن جای بخیه ها بلامانع است

سخن آخر

یکی از نکاتی که مورد توافق و متمع نظر تمامی پزشکان متخصصی است که سالها در این زمینه مطالعه داشتند و کارهای درمانی انجام دادند، این است که بیماری سرطان از هر نوع که باشد هر چقدر سریع تر شناخته شود و روند درمانی طی گردد میزان احتمال پاسخ مثبت درمان بیشتر است. در سال های اخیر ما شمار زیادی از کسانی را داشته ایم که از آن جهت که خیلی زود متوجه وجود بیماری شان شدند و به سرعت اقدامات درمانی لازم را به نحو احسن و نهایت همکاری با پزشکان عملی کردند، بعد از پایان پروسه ی درمان توانستند سیر موفقیت آمیزی را طی کنند.

توصیه ما به عزیزان این است که در صورتی که سال هاست از آخرین چکاپ شما می گذرد برای رعایت احتیاط هم که شده برای انجام آزمایشاتی چند به مراکز مربوطه رجوع کنند تا از وضعیت جسمی خود اطلاعات دقیقی داشته باشند.

امید است در پایان این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح تومور مغزی در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

Call Now Button