بیماری هیدروسفالی چیست؟

بیماری هیدروسفالی چیست؟

بیماری هیدروسفالی در بزرگسالان و نوزادان اتفاق می افتد، در حقیقت این بیماری به معنای آب آوردن مغز است. ایجاد مایع اضافی در مغز باعث فشار بر این ناحیه شده و موجب افزایش اندازه بطن افزایش می شود.

به طور معمول مایع مغزی نخاعی از طریق بطن جریان پیدا کرده و موجب سوزاندن ستون مغز و ستون فقرات می شود. فشار بیش از حد مایع مغزی نخاعی موجب آسیب بافت مغز و اختلال در عملکرد مغز می شود .

ابتلا به بیماری هیدروسفالی در هر دوره سنی اتفاق می افتد اما شیوع آن در نوزادان و افراد بالای شصت سال بیشتر خواهد بود.

بیماری هیدروسفالی چیست؟

بیماری هیدروسفالی چیست؟

علائم بیماری هیدروسفالی

علائم بیماری هیدروسفالی با توجه به دوره سنی و شرایط فیزیکی متفاوت می باشد.

علائم و نشانه های شایع هیدروسفالی در نوزادان

این بیماری می تواند موجب بزرگی سر شود و با وجود این بیماری سر سریع تر رشد خواهد کرد .

علائم و نشانه های فیزیکی

از علائم و نشانه های فیزیکی این بیماری عبارت است از: استفراغ، خواب آلودگی، تحریک پذیری، تشنج، رشد ضعیف و … می باشد.

علائم و نشانه های بیماری هیدروسفالی در کودکان

سردرد، دوبینی، تاری دید، بزرگ شدن بیش از حد سر، خواب آلودگی و بی حالی، تهوع و استفراغ، تعادل نداشتن، عدم ناهماهنگی، تشنج، بی اختیاری ادرار و …

بیماری هیدروسفالی می تواند بر روی تغییرات رفتاری و شناختی تاثیر بگذارد و با علائمی همچون تحریک پذیری، تغییر در شخصیت و کاهش عملکرد در مدرسه و تاخیر در راه رفتن و صحبت کردن

علائم در جوانان و میانسالان

سردرد، عدم تعادل، تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، اختلال در بینایی، کاهش حافظه و …

علائم در افراد بالای ۶۰ سال

بی اختیاری ادرار، کاهش حافظه، عدم تعادل، سختی در راه رفتن و …

تشخیص هیدروسفالی به چه صورت انجام میشود؟

ابتدایی ترین روش تشخیصی معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی علائم و نشانه های بیماری است.

متخصص مغز و اعصاب در کودکان به بررسی اندازه سر، حالت چشم ها، رفلاکس های آهسته و ملاج نرم می پردازد.

به طور معمول پزشک به منظور بررسی دقیق تر مغز از سونوگرافی استفاده نماید. در تست های سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت تهیه تصاویری از مغز استفاده می کند و معمولا این نوع تست ها تنها در کودکان که ملاج نرم دارند، انجام می شود.

یکی دیگر از روش های تشخیص به منظور جستجوی مایع مغزی نخاعی استفاده از اسکن های تصویر برداری همانند ام.آر.آی می باشد. جهت تشخیص بیماری هیدروسفالی در کودکان و بزرگسالان می توانید از سی تی اسکن استفاده کنید.

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

درمان بیماری هیدروسفالی به چه صورت است؟

در صورتی که بیماری هیدروسفالی درمان نشود می تواند کشنده باشد، در واقع درمان به منظور پیشگیری از بروز آسیب های مغزی انجام می شود.

متخصص مغز و اعصاب می تواند درمان را از طریق جراحی های نطیر ذیل انجام دهد .

درج شانت

در واقع شانت یک لوله ای باریک و بلند است که با یک شیر ساخته شده است و این شیر کمک به تا جریان مایع مغزی نخاعی جریان پیدا کند . یک سر لوله در مغز و انتهای دیگر آن در قفسه سینه و یا شکم قرار داده می شود از این طریق مایع مغزی نخاعی از انتهای این لوله تخلیه و به جایی انتقال پیدا می کند که جذب صورت گیرد. به طور معمول جراح شانت دائمی است اما بایستی به طور مرتب مورد کنترل قرار گیرد.

برش بطن های مغزی

جراحی برش بطن های مغزی یا ونتریکولوستومی یک روش جایگزین برای قرار دادن شانت است. اطی این جراحی حفره ای بر بین یا انتهای بطن ایجا می شود و این روند به تخلیه مایع مغزی نخاعی کمک بسزایی می نماید.

کلام آخر

افراد نمی توانند از ابتلا به بیماری هیدروسفالی پیشگیری کنند، اما می تواند با مشاهده علائم و مراجعه به متخصص مغز و اعصاب خطرات احتمالی این بیماری را کاهش دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ