انواع تیک عصبی و شیوه های درمان آن

تیک عصبی

حرکات بی وقفه و تکراری ماهیچه ها را تیک عصبی می گویند، که خود می تواند موجب اختلال در اعمال حرکتی بدن شود. به طور معمول داشتن این نوع حرکات در پنج سال اول ابتدایی یک امر طبیعی است ولی این اتفاق به ندرت در بزرگسالی رخ می دهد.

تیک عصبی یک عارضه بسیار جدی است که می تواند در مدت زمان طولانی گسترش یابد و موجب اختلال در انجام فعالیت های روزمره شود.

در صورتی که تیک عصبی بیش از یکسال ادامه یابد و درمان نشود موجب بروز بیماری سندروم تورِت می شود که این بیماری بایستی به صورت جداگانه درمان شود.

انواع تیک عصبی و شیوه های درمان آن

انواع تیک عصبی و شیوه های درمان آن

انواع تیک عصبی

تیک عصبی دارای انواع مختلفی می باشد. تیک های عصبی می تواند در اثر حرکات بدن اتفاق افتد که به این نوع تیک های عصبی حرکتی گفته می شود. در ادامه به انواع تیک های عصبی می پردازیم:

 • تاثیر بر روی صدای فرد
 • چشمک زدن و برهم زدن پلک ها
 • چین و چروک های مدام بینی و اخم کردن به صورت غیر ارادی
 • تکان های سریع سر
 • تماس انگشتان (تماس به گونه ای همانند بشکن زدن)
 • لمس غیر ارادی (اجسام و افراد)
 • خرخر کردن و بالا کشیدن آب بینی
 • تکرار حرف یا جملات

بروز تیک های عصبی به دلایل مختلفی ایجاد می شود، استرس ها، هیجانات، خستگی و حتی در مواردی شادی می تواند از علل ابتلا به تیک عصبی باشد. به طور معمول در صورتی که احساس ناخوشایندی در بدن به وجود آید و این احساس ادامه دار باشد می تواند منجر به تیک عصبی شود. لازم است بدانید با تمرکز بر روی این مشکل اوضاع بد و بدتر خواهد شد.

زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب

تیک عصبی یک مسئله خطرناک نخواهد بود و منجر به تخریب مغز نمی گردد. در صورتی که این عارضه جدی نباشد با همان سرعتی که ایجاد می شود با همان سرعت از بین می رود، اما در مواردی که آزاردهنده و جدی باشد بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

در صورت بروز چنین مشکلاتی بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید: زمانی که تیک های عصبی به تعداد زیاد در فرد تکرار می شود و این تعداد دفعات رو به افزایش است.

 • بروز مشکلات عاطفی و اجتماعی به دلیل تیک های عصبی
 • وارد کردن آسیب های جسمی به دلیل تیک های عصبی
 • مختل شدن فعالیت های روزمره
 • بروز مشکلاتی همچون افسردگی، عصبانیت، خودآزاری و ….
دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

تشخیص نوع و علت تیک های عصبی

تشخیص نوع و علت تیک های عصبی با یک معاینه ساده توسط متخصص مغز و اعصاب امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که پزشک بتواند وقع تیک را شناسایی کند می تواند به درمان آن بپردازد، اما اگر تیک عصبی به طور مرتب رخ ندهد تشخیص نوع و علت آن از طریق انجام تصویربرداری میسر خواهد بود.

درمان تیک عصبی

درمان با توجه به شدت عارضه متفاوت می باشد. در صورتی که شدت تیک های عصبی زیاد نباشد می توان با درمان هان هانگی به رفع آن عارضه پرداخت، اما در صورتی که بروز این عارضه موجب اختلال در عملکرد فعالیت های روزمره فرد شده باشد درمان با ایجاد عادات معکوس و ERP  صورت می گیرد.

همچنین درمان های دارویی، روان درمانی و … روشهای درمانی هستند که برای رفع این عارضه مورد استفاده قرار می گیرد.

این مشکل چقدر طول می کشد

مدت زمان تیک های عصبی متفاوت است، برخی تیک ها پس از مدتی از بین می روند و برخی دیگر با گذشت زمان شدید تر می شود. گاهی نیز تیک های عصبی چند ماه به طول می انجامد و گاهی چند سال فرد را درگیر می کند.

لازم است بدانید، این عارضه از سنین هشت سالگی تا بلوغ شکل می گیرد و پس از دوره ی بلوغ شدید تر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ