انواع بیماری صرع را بشناسید

انواع صرع

صرع یک بیماری ناتوانی عصبی است که با تشنج و بیهوشی همراه است . بیماری صرع یک بیماری قابل درمان است اما مدت زمان دوره درمان آن کمی طول می کشد . قطع یکباره فعالیت الکتریکی مغز منجر به بروز بیماری صرع می شود .

بیماری صرع دارای انواع زیادی می باشد . عموما این بیماری دارای ۴۰ نوع بوده که در هر شخص متفاوت خواهد بود . نوع بیماری صرع بسته به محلی که آن ضایعه رخ می دهد، متفاوت است . برخی از صرع ها همراه با تشنج می باشند . تشخیص نوع صرع بسیار پیچیده بوده و تشخیص آن بر عهده جراح و متخصص مغز و اعصاب است .

انواع بیماری صرع بشناسید

انواع بیماری صرع بشناسید

صرع از نظر های مختلف به گروه های تقسیم بندی می شود . برخی از آن تقسیم بندی ها براساس تظاهرات بالینی می باشد . ممکن است بعضی از صرع ها حالات پرشی داشته باشند و حتی در مواردی یک خیرگی کوچک در حد ده ثانیه در بزرگسال یا کودکان می تواند یک حمله صرع باشد .

زمانی که فرد تنها احساس کنید یک صدایی را می شنود یا احساس ناخوشایندی در معده، احساس تهوع، تعریق ناگهانی همراه با کاهش سطح هوشیاری می تواند نشان دهنده حمله صرع باشد . شاید شما کمتر به این موضوع دقت کرده باشید، گاهی اوقات بعضی سرگیجه ها در بعضی از افراد با کاهش سطح هوشیاری همراه خواهد بود تا حملات تونیکانی و تکان دهنده شایع بیماری صرع است .

لذا باید با تقسیم بندی مختلف صرع آشنا بود و انواع تظاهرات بالینی را بشناسید تا در تشخیص و درمان آن موثر باشیم .

صرع جزئی

حدود یک سوم از افراد مبتلا به این بیماری این نوع صرع را خواهند داشت و معمولا در صرع جزئی بخشی از مغز دچار آسیب مغزی می شود .

این بیماری با علائمی همچون تغییرات در بینایی و بویایی و شنیداری همراه است و این نوع از بیماری خود به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم بندی می شود .

صرع عمومی

زمانی که هر دو قسمت مغز دچار آسیب دیدگی شده باشد فرد به بیماری صرع عمومی مبتلا می گردد . خود این بیماری شامل چند قسمت است که عبارتند از: صرع غایب، صرع بی صدا، صرع عمومی کلی، صرع حرکتی و صرع تب می باشد .

صرع غایب

مدت زمان این صرع بسیار کوتاه بوده و نهایتا سی ثانیه به طول بیانجامد و معمولا با نشانه های همچون دهان باز، چشمک زدن و بیهوشی همراه خواهد بود .

صرع بی صدا

این نوع صرع ناگهانی اتفاق می افتد و در یک لحظه تمامی عضلات بیمار کاملا شل شده و قادر به کنترل خود نخواهد بود و می افتد .

صرع عمومی کلی

این نوع صرع قسمت های مختلفی از بدن را درگیر می کند، معمولا زمانی که فرد به این بیماری مبتلا می شود بدن، بازو و پاهای او خم یا کاملا صاف می شود و با لرزش همراه خواهد بود . همچنین می تواند موجب مشکلاتی در بینایی، احساس درد و خستگی می شود .

صرع حرکتی

همان طور که از نام آن پیداست در این نوع صرع سرعت حرکت عضلات بیمار به شدت افزایش می یابد .

صرع تب

صرع تب بیماری است که در اثر تب به وجودمی آید .

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

پیشگیری از ابتلا به صرع

بهترین گزینه ای که می تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری نماید، خود فرد است . در واقع بهتر است فرد سعی نماید خلق و خوی خود را تغییر دهد بدین صورت که اگر ناراحت است و حالت افسرده دارد، طبق تحقیقات انجام شده حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دچار افسردگی بودند . سعی نماید که شاد باشد و بخندد زیرا شادابی موجب درمان می شود و این گزینه حدود سی درصد بر روی روند درمان موثر خواهد بود .

یکی دیگر از موثرترین روش ها انجام فعالیت های ورزشی است زیرا ورزش می تواند موجب شادابی و دوری از استرس شود . همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب، مصرف داروها و لذت بردن از زندگی در پیشگیری از ابتلا به بیماری صرع موثر خواهد بود.

کلام آخر

بیماری صرع یک بیماری قابل درمان است . به همین منظور در صورتی که با علائم این بیماری روبرو شدید با یک جراح و متخصص مغز و اعصاب مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

Call Now Button