آیا تشنج در کودکان درمان می شود؟

تشنج در کودکان

آیا در مورد مشکلات و عملکرد مغزی اطلاعی دارید؟

آیا می دانید تشنج چگونه بر فرد عارض می شود؟

به طور کلی، بسیاری از بیماری های مغزی وجود دارند که هر کدام روش درمانی منحصر به فردی دارند، تشنج هم یکی از آن بیماری های شایعی است که در حال حاضر قصد داریم به سوالاتی نظیر آنچه ذکر شد، پاسخ دهیم.

تشنج نوعی عملکرد غیر طبیعی مغز است که بنا به دلایل مختلفی در انسان ایجاد می شود، این عارضه ممکن است علاوه بر بزرگسالان در کودکان هم رخ دهد و فاجعه ی ناگواری را برای پدر و مادر رقم زند. بر اساس آمار های به ثبت رسیده کودکان کم تر از ۱۵ سال هم دچار تشنج می شوند که نیمی از آن ها ناشی از تب بوده است.

آیا تشنج در کودکان درمان می شود؟

آیا تشنج در کودکان درمان می شود؟

تشنج چیست؟

تشنج هنگامی اتفاق می افتد که مغز به طور غیر طبیعی عمل می کند و در نتیجه در حرکت، توجه و سطح آگاهی شخص تغییر ایجاد می کند. به عبارتی دیگر تشنج یک حمله ناگهانی و غیر قابل پیش بینی و کنترل است. زمان این حمله بین ۲ تا سی دقیقه می باشد، اگر بیشتر از این زمان تشنج ادامه داشت فرد در وضعیت بحرانی قرار دارد که باید سریعا اقدامات لازم را انجام داد تا به دیگر اندام های بدنی وی آسیبی وارد نشود. تشنج ها معمولاٌ طیفی از خفیف تا شدید دارند.

انواع بسیاری از تشنج وجود دارد و باید گفت این است که تشنج صرفاٌ از بیماری صرع نشات نمی گیرد و ممکن است عوامل دیگری در ایجاد آن دخیل باشند. نکته ی دیگری که در مورد تشنج وجود دارد این است که: تشنج تحت هیچ شرایطی عود نمی کند.

انواع تشنج

 • تشنج کانونی: حاکی از فعالیت غیر طبیعی در یکی از بخش های مغز است. حملات ناشی از این نوع تشنج بدون بی هوشی و از دست دادن توجه و آگاهی است.
 • تشنج کانونی با هوشیاری ناقص: در این نوع تشنج ممکن است آگاهی و هوشیاری به طور کامل از بین رود و به صورت ممتد در یک نقطه ایست داشته باشد و حرکات تکراری پشت هم انجام دهد.
 • تشنج کانونی بدون از دست دادن هوشیاری: این نوع حملات احساس را در فرد تغییر می دهد، مثلا در ناحیه دست یا پا نا خودآگاه احساس خارش یا سوزشی ایجاد می شود. گاهی اوقات هم این نوع تشنج با بیماری مانند میگرن و اختلالات ذهنی اشتباه گرفته شود.
 • تشنج کلی: در شرایطی رخ می دهد که تمام اندام های بدن را در بر می گیرد. در حقیقت این نوع تشنج، دارای انواع مختلفی می باشد.
تشنج در کودکان

تشنج در کودکان

علائم تشنج در کودکان

 • سردرگمی و اضطراب از نشانه های اولیه رخداد تشنج است.
 • افزایش ناگهانی درجه حرارت بدن (تب)
 • سرگیجه و بی حالی
 • انبساط در عضلات بدن
 • تکانه های منظم در دست و پا
 • بی هوشی
 • صدا های نا هنجار و غیر عادی
 • حبس شدن نفس در سینه
 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع

علت وقوع تشنج در کودکان چیست؟

 • یکی از دلایل شایع بروز تشنج افزایش درجه حرارت بدن ناشی از ویروس یا عفونتی در بدن است. این نوع تشنج های تبی از سنین ۶ ماهگی تا ۶ سالگی اتفاق می افتد.
 • علل دیگر تشنج در کودکان می تواند بیماری مننژیت، تورم مغزی و یا حتی در موارد نادری اختلالات شیمیایی مانند نوسانات قند خون در بیماران دیابتی باشد.
 • ابتلا به بیماری صرع از دیگر علل بروز تشنج در کودکان و بزرگسالان است.
 • کمبود خواب
 • سکته مغزی
 • وجود تومور در مغز
 • مصرف دارو های غیر مجاز یا غیر تجویزی

*در پاره ای موارد هم نمی توان علت مشخصی یافت.

 راه های ارتباطی با دکتر ابوالحسن ارتیاعی: صفحه اینستاگرام: drertiaei – شماره تماس: ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر زمان تشنج بیش از چند ثانیه بود و هم چنین علائم حیاتی بدن مورد تهدید قرار گرفت. با توجه به علائم ذکر شده باید در صورت مشاهده هر کدام از آن ها به پزشک مراجعه کرده تا تحت تشخیصی بالینی قرار بگیرد و با تشخیص به موقع، روند درمانی راحتی را پشت سر بگذارید.

تشخیص تشنج در کودکان چگونه ممکن می شود؟

با مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینات بالینی آغاز می شود. این معاینات شامل بررسی های فیزیکی و تجویز انواع آزمایش و تست ها می شود.

در معاینات فیزیکی پزشک تست عصب را انجام می دهد تا متوجه تغییر در عملکرد ذهنی، جسمی شود. در ادامه با انجام آزمایش خون، سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص بیماری و بعد برای علت بروز تشنج در فرد انجام می شود تا با ارزیابی نتایج آن ها راه کار درمانی مناسبی را در پیش بگیرد.

راه کار های درمانی تشنج

به طور کلی راه کار های ارائه شده در درمان برخی از بیماری ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند،

 1. دارو درمانی
 2. عمل جراحی

پزشک بر اساس تجربه و تخصص خود اقدام به تجویز انواع داروهای ضد تشنج می کند تا بتواند با کم ترین میزان تهاجم و آسیب در مرحله اولیه بیماری را تحت کنترل قرار دهد سپس در صورت عدم درمان، جراحی انجام دهد.

عمل جراحی با هدف جلوگیری از بروز تشنج در فرد انجام می شود، این عمل جراحی بسیار دشوار است و بیمار تحت یک بیهوشی عمومی و بلند مدت قرار می گیرد جراحان مغز و اعصاب بر اساس بررسی های لازم اقدام به جراحی می نمایید.

هم چنین ممکن است با در نظر گرفتن شرایط جسمی، روحی، سن بیمار و نوع تشنج راه کار درمانی دیگری مانند: تحریک عصبی، تحریک عمقی مغز و رعایت رژیمی مناسب در درمان تشنج موثر واقع شود.

عوارض تشنج در کودکان

با در نظر گرفتن این که تشنج کاملاٌ ناگهانی و غیر پیش بینانه اتفاق می افتد و زمانی که درمانی صورت نگرفته باشد، ممکن است مشکلاتی را برای فرد به ارمغان بیاورد. خطرات و عوارضی نظیر ذیل را برای افراد به دنبال داشته باشد.

افتادن از پرتگاهی، که ممکن است آسیب های از ناحیه سر و بدن به فرد وارد شود. غرق شدن، در حالی که  در استخر یا دریا شنا می کنید اگر دچار تشنج شوید ممکن است غرق شوید.

کلام آخر

برای این که روند درمانی بهتری را طی کنید و تشخیصی دقیق از بیماری کودکتان داشته باشید باید به بهترین جراح مغز و اعصاب رجوع کنید تا با تشخیص دقیق اقدامات درمانی صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ