آنچه باید درباره بیماری صرع بدانید

آنچه باید درباره بیماری صرع بدانید

حدود ۶۵ میلیون نفر در دنیا به بیماری صرع مبتلا هستند، این بیما ی بخاطر اختلال سلول های عصبی در انتقال پیام ها به وجود می آید . از نظر علمی زمانی یک نفر را مبتلا به بیماری صرع می دانیم که حداقل دو بار به حملات تشنج مبتلا شده باشد .

حمله می تواند در پی اتفاقاتی مانند سکته مغزی، ضربه به سر، افت شدید قند خون و عفونت های سیستم عصبی پیش آید . این درحالی است که در بعضی موارد علت تشنج ناشناخته است . چیزی که بیشتر افراد به عنوان صرع می شناسند حالتی است که حرکات شدید دست و پا، افتادن بر روی زمین، ایجاد صداهای غیر طبیعی و بی اختیاری ادرار را در پی دارد . اما انواع دیگری از تشنج وجود دارد که به طور مثال در کودکان و نوجوان با علائمی مثل خیره ماندن به یک نقط یا پرش ناگهانی دست ها بروز می کند .

یادتان نرود عادت های غذایی و سبک زندگی نادرست در کنار استرس و تغییرات هورمونی می توانند حملات تشنج را تحریک کنند . کمک های اولیه صحیح نقش مهمی در مراقبت از بیماران صرعی دارد . مهمترین مسئله این است که، در طول حمله محیط اطراف بیمار را از اشیاء تیز و خطرناک را خالی کنید و راه تنفس بیمار را با چرخاندن به پهلو باز نگه دارید . این را بدانید که گرفتن دست و پا یا قرار دادن شی خارجی در دهان بیمار می تواند باعث آسیب جدی شود . خونسردی خود را حفظ کرده تا حمله بیمار به پایان برسد . اما اگر زمان تشنج به بیش از پنج دقیقه رسید حتما به اورژانس تماس بگیرید .

صرع چیست و انواع آن کدامند؟

صرع یک بیماری مزمن است که به دو گروه کلی منتشر و موضعی تقسیم بندی می شود . این بیماری می تواند سال های طولانی فرد را درگیر نماید و با حملات تشنج همراه خواهد بود . این بیماری می تواند منجر به کاهش هوشیاری (هوشیاری به طور کامل یرطرف نمیشود بلکه با درجاتی از اختلال هوشیاری همراه خواهد بود) فرد و بروز حرکات به خصوص در اندام ها می شود .

صرع بیشتر در چه سنی رخ میدهد ؟

به طور معمول، بیماری صرع منتشر بیشتر در نوزادان و افراد مسن اتفاق می افتد و این در حالی است که بیشتر افراد به غیر از نوزادان و میانسالان به بیماری صرع موضعی مبتلا می شوند .

آنچه باید درباره بیماری صرع بدانید

آنچه باید درباره بیماری صرع بدانید

عوارض احتمالی بیماری صرع کدامند؟

بیماری صرع با حملات تشنج همراه خواهد بود که این حملات بر روی کیفیت زندگی تاثیر منفی می گذارد . افرادی که به این بیماری مبتلا هستند انجام برخی از فعالیت ها نظیر رانندگی برای آن ها ممنوع است و نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت . از دیگر عوارض بیماری صرع مشکلات روانی و افسردگی می باشد .

آیا بیماری صرع قابل درمان است؟

اصلی ترین روش درمان بیماری صرع و کنترل آن مصرف دارو است . هر کدام از داروها دارای عوارض جانبی می باشد که به راحتی قابل درمان است . لازم به ذکر است، برخی از افراد با مصرف دارو درمان نمی شوند و با مصرف دارو مجدد دچار حملات تشنج می شوند . از دیگر روش های درمان بیماری صرع جراحی است بسیار موثر خواهد بود .

دکتر ابوالحسن ارتیاعی جراح و متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات و همچنین ایشان با استفاده از روش های درمانی مجهز، جراحی تشنج و پارکینسون را انجام می دهند. جهت مشاوره با یکی از بهترین متخصص مغز و اعصاب با شماره ۰۹۳۷۶۸۸۸۳۶۶ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ابوالحسن ارتیاعی مراجعه نمایید .

جراحی بیماری صرع

افرادی که کاندید جراحی بیماری صرع هستند بایستی قبل از انجام جراحی تست  LTM بدهند . این تست علاوه بر تشخیص بیماری در بسیاری از موارد کمک به رهایی و درمان بیماری صرع می شود و دیگر نیازی به مصرف دارو نخواهد بود .

سخن آخر

بیماران صرع افرادی هستند که همانند یک فرد طبیعی اند و در تمامی سطوح محدود نخواهند بود . بیماری صرع یک بیماری قابل درمان است . به همین منظور در صورتی که با علائم این بیماری روبرو شدید با یک جراح و متخصص مغز و اعصاب مشورت نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح مغز واعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ